TÉMA Kouření

Jak přestat kouřit

Kuřáci jistě zcela přesně ví, o čem je řeč, pokud někde zaslechnou, že závislost na kouření je velmi obtížně přemožitelný návyk. Pokud uvažujete o zanechání kouření, mohou vám pomoci i určité rituály, které podpoří vaší motivaci a dodají vám víru ve vlastní úspěch.

O dopadech kouření na zdraví můžeme slyšet dnes a denně, jelikož jeho negativní důsledky jsou patrné na mnoha částech organizmu. Vaší základní motivací by mohlo být právě zlepšení zdravotního stavu, které je pozorovatelné v následujících oblastech:

 • snížení rizika výskytu zhoubného nádorového bujení
 • zlepšení stavu plic - vyšší kapacita plic, a tím lepší dýchání a fyzická výkonnost
 • zpomalení stárnutí pleti
 • pro ženy může být důležitou informací, že porody nekuřaček bývají snazší, děti mají vyšší porodní hmotnost a lepší imunitu
 • snížení rizika onemocnění kardiovaskulárního systému

Motivovat vás však může i vaše okolí. Zejména pokud partner je nekuřák, může mu vadit dech, z něhož jsou cítit cigarety, stejně jako oblečení načichlé kouřem. Ve společnosti může být závislost chápána jako slabost a motivující by mělo být i zdraví vašeho okolí, které trpí pasivním kouřením. Zejména pokud máte děti, měli byste na toto myslet. Je možné najít i další důvody, jako třeba finanční náročnost zvyku u silných kuřáků.

Před samotným rozhodnutím skoncovat s kouřením může být přínosné vypracovat si seznamy důvodů, proč přestat a naopak, proč v kouření pokračovat. Pište vše, co vás zrovna napadne a klidně seznamy doplňujte v průběhu více dní. Pak proveďte výsledné zhodnocení, tedy porovnání seznamů co do počtu důvodů a jejich důležitosti. Pokud vás toto přiměje k rezolutnímu řešení svého návyku, stanovte si den, kdy tuto zásadní změnu provedete. Tento den neodkládejte. Někomu může pomoci postupné omezování cigaret, kdy z obvyklého množství cigaret vždy část odebere až je v onen důležitý den na nule. Někdo raději skoncuje s cigaretami v jeden den naráz. Vyberte si hlavní motivaci, kterou ke svému činu máte. Můžete si ji napsat na kartičku, kterou neustále noste při sobě a pokud vás přepadne chuť na cigaretu, připomeňte si, čeho chcete dosáhnout. Bývá doporučováno jakési rituální zbavení se cigaret, popelníků či zapalovačů. Toto rozloučení se vším, co by vám kouření připomínalo, může zvýšit vaše odhodlání.

Informujte své okolí o změně, kterou hodláte ve svém životě provést. Ze společenského hlediska může být zvyk zapálit si cigaretu vázán na určité prostředí nebo společnost. Snažte se tedy změnit své zvyky tak, aby zbytečně nedocházelo k pokušení. Pokud není možné některým situacím se zcela vyhnout, připravte si náhradní řešení, činnost, která vás v tu dobu zaměstná a odvede pozornost od chutě na cigaretu.

Nejobtížnější a nejčastější z hlediska návratu k cigaretám jsou první tři týdny po tomto rozhodnutí. Existují však prostředky, které vám ve vaší cestě k nezávislosti mohou pomoci. Jelikož nikotin působí zlepšení nálady a potlačuje úzkost, při poklesu jeho hladiny můžete pozorovat nervozitu a různé fyzické obtíže. Mezi abstinenční příznaky patří úzkostné stavy, deprese, touha po cigaretě, nutkání k jídlu, nervozita a podrážděnost, ospalost, únava, bolest hlavy či zácpa. Bývá využíváno tzv. náhradní terapie nikotinem ve formě žvýkaček, inhalátorů, náplastí nebo tablet, které se vkládají pod jazyk. Vhodné je doplnit vitamíny, zejména B a C, kterých bývá u kuřáků nedostatek. Další možností jsou preparáty, které jsou na lékařský předpis. Pokud chcete s odvykáním pomoci, nebojte se poradit s lékařem nebo se obraťte na specializovaná centra léčby závislosti či poradny pro odvykání kouření. Při odvykání pomáhá též tělesná aktivita. Tou se můžete zaměstnat, pročistit si hlavu a zmírnit případnou nervozitu.

 

Jaké zkušenosti máte vy?

Jak přestat kouřit patří do témat
 • Lenule 22.01.2017 14:38:34

  Při odvykání určitě dporučuju přípravky s nikotinem!

 • Petr Slaný 26.12.2016 12:35:44

  Já jsem teda přestal kouřit až pomocí náplastí od www.niquitin.cz! Díky za ne! Sice to byla investice, ale ve srovnání s tím, co jsem už ušetřil, to nakonec nebylo tolik :)

 • nekouřím Hana Malá 08.10.2014 13:28:27

  Odnaučit se to dá určitě,ale chce to pevnou vůli, bezté to nejde. Ještě můžetezkusit nějaké obyče-cigaretyhttp://www.gallagher.cz/elektronicke-cigarety/elektronicke-cigarety-s808-s812/ aťneutrácíte tolik, když vámto nepomůže. Já takhlepřestala do dvou měsíců.

 • champix-dar od boha vitto 17.12.2013 21:31:59

  Po 15ti letech kouření jsempo prostudování různýchdoporučení zvolil odvykánís léky-konkrétně schampixem.Předepíše vám jekaždý lékař.Informacizkrátím-čtvrt roku jižnekouřím,nikdy bych tomunevěřil,s champixem jsem todokázal.Doporučujiprostudovathttp://diskuse.vitalion.cz/zkusenosti-s-lekem-champix-242/
  Trochu té vůle to chce taky,samozřejmě.Je mi fajn,cítím se skvěle!!!

  • Re: champix-dar od boha vitto 17.12.2013 21:35:18

   Po 15ti letech kouřeníjsempo prostudovánírůzných doporučení zvolilodvykání s léky-konkrétněs champixem.Předepíše vámje každý lékař.Informacizkrátím-čtvrt roku jižnekouřím,nikdy bych tomunevěřil,s champixem jsem todokázal.Doporučujiprostudovat http://diskuse.vitalion.cz/zkusenosti-s-lekem-champix-242/....ted to ma spravny format -:)

 • Pohlad na realitu fajcenia pomaha Margi 06.05.2009 18:47:19

  Mne velmi pomohlo, kdyz som sa pozrela na skutocnu realitu a dosledky fajcenia. Ono si to ludia casto ani neuvedomuju, ale dosledky fajcenia su casto priserne. Dokonca som zacala mat strach a velmi mi to pomohlo, aby som s tym prastila – pud sebazachovy sa u mna zmobilizoval. O dosledkoch fajcenia som citala aj na http://www.fitcomplex.sk/…ena-fajcenim Dnes nefajcim a citim sa skvele aj bez cigariet.

 • Kouření Jana 17.04.2009 11:39:14

  Jsem kuřačka už 20 let, snažím se to omezovat, dříve jsem vykouřila 40 cigaret denně, dnes mi stačí 10 a snažím se to snižovat,myslím, že se to dá odnaučit :)


Kouření patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Kouření

 • pet-tweety 14.04.2012 16:04 cholesterol

  Na zvyseny cholesteroldoporucuji predevsim jistzdrava, netucna, nesmazenajidla, pohyb, zadne…

 • 06.12.2014 19:12 sex

  zdravim chci se zeptat je to normalni kdyz pri koureni si hraju se zaludem tak mi rika ze ho to…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku