Kouření

Je vodní dýmka škodlivá?

Petr Zimola
06.01.2009

Vodní dýmka, též známá pod názvy šíša nebo nargilé, je oblíbená hlavně v zemích Blízkého východu. V západní Evropě a Americe je její popularita způsobena především vznikem čajoven a jiných podobných zařízení.

Počet kuřáků vodních dýmek se na světě odhaduje asi na 100 milionů. Dost často se můžeme setkat s názory, že vodní dýmka ve srovnání s cigaretami není, či je jen minimálně škodlivá. Je to vskutku pravda?

Nad těmito názory by se dalo dosti polemizovat. Na začátek by bylo asi vhodné si zmínit některá fakta vyplývající z novějších studií.

Tabák do vodní dýmky

Dýmkový tabák je směsí vysušené ovocné drtě, ochucené melasy a tabákových listů. Na jeho krabičce si můžeme přečíst, že obsah dehtu je 0,00%. To by bylo krásné, ale k zahřívání tabáku se používají uhlíky a v nich už dehet obsažen je. Při měřeních obsahu dýmkového kouře pomocí přístrojů vyplynulo, že nikotin spolu s těžkými kovy a dalšími karcinogenními látkami obsaženými v dehtu, se zde vyskytuje mnohdy ve velmi vysokém množství.

Vodní dýmka versus cigarety

Budeme-li dýmky srovnávat s cigaretami, musíme si uvědomit jeden zásadní rozdíl. A to ten, že teplota hoření tabáku v dýmce je maximálně 450°C, kdežto v cigaretách 900°C. Při vysoké teplotě pyrolytického rozkladu jako je tomu u cigaret, se vyskytuje mnohem větší četnost rakovinotvorných látek.

Dalším faktorem je voda, přes kterou se vodnicový kouř filtruje. Voda zachytí mikroskopické částečky prachu vznikající při spalování tabáku a i malou část nikotinu. Co však ale určitě nezachytí, ačkoliv tomu někteří věří, jsou karcinogenní látky (benzopyreny, oxid uhelnatý, arsen, olovo,...)

Půl až hodinové kouření vodní dýmky můžeme přirovnat k vykouření jedné krabičky cigaret. A na otázku co z těch dvou jmenovaných je lepší kouřit, je nejlepší odpověď nekouřit nic. Obojí obsahuje znepokojivé množství karcinogenních a jiných zdraví škodlivých látek.

Pokud si ale mermomocí chceme jednou za čas okořenit život nějakým tím hříchem, je lepší sáhnout po dýmce. Kouření dýmky je do jisté míry jakýsi společenský rituál, a většinou se tudíž kouří ve větším počtu lidí, a tak množství přímo vdechovaných škodlivin není tak vysoké.

Jaké zkušenosti máte vy?

Autor: Petr Zimola

Detoxikace organismu
Když pálí oči

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

K čemu je dobrá syrovátka?
Zdravá výživa

K čemu je dobrá syrovátka?

17.04.2009

Syrovátka se v poslední době stává velmi oblíbenou, a to v různých oblastech. Kdy po ní sáhnout a k čemu je dobrá?

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...