TÉMA Kouření

Děti a kouření

Po samotném vyřčení spojení těchto dvou slov může člověku přeběhnout mráz po zádech. Kouření by k dětem samozřejmě patřit nemělo, ale mnohdy je to bohužel přesně naopak. Některé děti nemají na výběr a stávají se pasivními kuřáky ve vlastním domově či jsou ovlivněné kouřením matky již před narozením. Mnoho dětí pak cestu k cigaretě nachází ve skupině vrstevníků.

Kouření v těhotenství

Přestože se o negativním vlivu kouření na nenarozené dítě neustále mluví, existuje mnoho matek, které ani jejich těhotenství nepřinutí k abstinenci. Pokud si těhotná žena zapálí cigaretu, do plic jí putuje (kromě mnoha dalších škodlivých látek) oxid uhelnatý a nikotin. Ty pak přecházejí do krve, a tím pádem též do nevyvinutého miminka.

Vlivem nikotinu také dochází k horšímu průtoku krve dělohou a plodu nejsou dostatečně dodávány živiny a kyslík. Kouření matky se může na dítěti projevit i později. Dítě může mít onemocnění dýchacích cest, astma či nemoci srdce.

U kuřaček je mnohem vyšší riziko mimoděložního těhotenství a samovolného potratu. Častěji se u nich v průběhu těhotenství objevují komplikace placenty. Je prokázáno, že děti, které se narodí kuřačkám, mají nižší porodní hmotnost. Kuřačky pak proti nekuřačkám méně kojí a mají nižší tvorbu mléka.

Rodiče - kuřáci

Není těžké přijít na to, že rodiče, kteří sami kouří, mají mnohem obtížnější výchovnou pozici. Děti si berou příklad ze svých rodičů a dá se tedy čekat, že brzy přijdou cigaretě na chuť. Pokud vám však na zdraví vašich dětí záleží, jistě byste byli radši, kdyby z nich vyrostli nekuřáci. S dítětem i v tomto případě o kouření mluvte, rozhodně jej neodbývejte tím, že „je to něco jiného" nebo že „to je jen vaše věc".

Pokud rodiče dítěte kouří, neznamená to pro ně jen vyšší obtíže při snaze vychovat z potomků nekuřáky. Kromě jiného z dětí dělají nedobrovolné pasivní kuřáky. Následkem toho se u nich může později rozvinout některé z cévních onemocnění.

Děti rodičů nekuřáků mají jistou výhodu. Je u nich menší pravděpodobnost, že po cigaretě sáhnou, nejsou ovlivněny pasivním kouřením a mohou v tomto ohledu opravdu své rodiče vnímat jako vzory. Ani to, že jdete svým dětem příkladem, vás však neopravňuje k tomu, abyste u nich toto nebezpečí přehlíželi. I tak jim věnujte dostatek pozornosti a mluvte s nimi o vlivu kouření.

Kuřáci dětského věku

Děti se stávají závislými na nikotinu velmi rychle, a čím dříve se u nich kuřáctví rozvine, tím horší může zanechat následky na jejich zdravotním stavu. Uvádí se, že po cigaretě nyní sahá stále více mladých lidí. Typickým začátkem pro pravidelné kouření je věk 12 až 13 let.

Byl dokonce zjištěn shodný podíl kuřáků mezi patnáctiletými lidmi a mezi dospělými - kouří přibližně 30 procent patnáctiletých a asi 30 procent dospělých. Dá se z toho usuzovat, že lidé, kteří začnou v tomto brzkém věku kouřit, často se kouření nezbaví ani v dospělosti.

Z hlediska vývoje v této oblasti je velmi nemilou zprávou, že počet dětí, které v tomto věku pravidelně kouří, je dvakrát vyšší než před šesti lety a počet vykouřených cigaret je dvojnásobný.

 

Mluvíte o nebezpečí kouření se svými dětmi? Jdete jim v tomto ohledu příkladem?

Děti a kouření patří do témat
 • Jak přestat? Martina 16.09.2010 10:08:08

  Před dětma kouříme. Pasivní kuřáky z nich neděláme, protože to je venku, ale stejně, bojím se toho příkladu, co si z toho jednou vezmou.

  • Re: Jak přestat? Milan 22.04.2015 03:04:07

   Před dětmi nekouříte, ale ten smrad a zplodiny se na vás stejně dostanou a i tohle škodí ostatním. Říká se tomu terciární kouření.

 • kouření.. Anonym 18.02.2013 21:48:34

  Jednou to všechny děti zkusí. Tomu nezabráníte. Je na nich, jestli se jim to zalíbí nebo naopak.

 • PRO NEKUŘÁKY SUPEER.KUŘAČKA 11.02.2011 11:19:10

  KDO NEKOUŘÍ JE SRAB A B** ,,, VŽDYŤ KOUŘENÍ JE TO NNEEJJJ NEEJJ ,,,, A DĚTI MĚ NEZAJÍMAJÍ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • kouření kulimirka 30.12.2010 21:34:28

  přestala jsem kouřit po 25 letech ze dne na den a je mi fajn až na kila

 • Kouření novina 19.12.2010 16:15:33

  Ten kdo kouří přes dvacet let, je pro něho horší přestat, si myslím..Dřív jsem kouřila i 10 denně, teď jsem to omezila na jednu, dvě - vím, že si říkáte, to už nemusí vůbec, ale přestat najednou mi nějak nejde..přitom, pokud jsem přes den zaneprázdněná prací, ani mi to nepřijde a ani nikdy nekouřím třeba na návštěvě, kde se nekouří, i když mi nabídnou popelník.., vím, jak po jedné cigaretě smrdí záclony...jsou dny, kdy si nedám vůbec..takže jsem spíš nekuřák než kuřák ;-) děti nekouří vůbec ...

 • kouření administrator 16.09.2010 20:23:44

  Já jsem kdysi kouřila, ale teď mám dvě děti a nedovedu si představit před nimi kouřit a navíc pak na ně šahat smradlavýma rukama od cigaret. Myslim si,že každý by si měl uvědomit, co je přednější.


Kouření patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Kouření

 • pet-tweety 14.04.2012 16:04 cholesterol

  Na zvyseny cholesteroldoporucuji predevsim jistzdrava, netucna, nesmazenajidla, pohyb, zadne…

 • 06.12.2014 19:12 sex

  zdravim chci se zeptat je to normalni kdyz pri koureni si hraju se zaludem tak mi rika ze ho to…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku