TÉMA Kouření

Kouření z třetí ruky

Zdroj: Isifa/Thinkstock
To, že si aktivním kouřením poškozujeme zdraví, je všeobecně známo. Známý je i neblahý vliv pasivního kouření. Nejnovější studie ukazuje, že dokonce i kouření tzv. „z třetí ruky“ dokáže poškodit buňky a DNA.

Termín kouření „z třetí ruky“ pochází z roku 2008, kdy vznikly první studie, které rozpoznaly škodlivý vliv cigaretových částic a plynů, které se zachycují ve vlasech a oblečení a ulpívají také na kobercích, stěnách, látkách, nábytku. Zůstávají přesto, že na daném místě dávno nikdo nekouří.

Jde o toxické látky, jako je formaldehyd, benzen, arzen, olovo, nitrosaminy, které ohrožují hlavně děti, úplně nejvíc ty nenarozené. Dokážou poškodit vývoj plic, zvyšují riziko vzniku astmatu, olovo poškozuje vývoj dětského mozku.

Experimentální studie publikovaná v časopise Mutagenesis prokázala, že i kouření z třetí ruky může poškodit buňky. Vědci vkládali papírové proužky do komor naplněných kouřem. Střídavě tak vystavili papírové proužky různým situacím. Jedna komora vystavila pokusný papír kouři a chemikáliím odpovídajícím vykouření 5 cigaret ve 20 minutách. Další expozice kouři odpovídala 258 hodinám kouření a 35 hodinám větrání, to vše rozprostřeno do 196 dnů.

Zjistilo se, že vyšší koncentrace toxických složek kouře se nacházejí na papírcích vystavených “chronickému” kouři ve srovnání s papírky vestavenými “akutnímu” kouři. Následně byly komponenty z papírku dány do styku s kulturami lidských buněk na dobu 24 hodin. Výsledkem bylo oxidační poškození DNA a poškození řetězce DNA nesoucího naše geny.

Závěry této studie tak zcela poprvé ukazují, že vedle aktivního i pasivního kouření má kouření z třetí ruky genotoxický vliv na lidské buňky. A tento typ genotoxicity je bohužel známým faktorem při vzniku rakoviny a dalších onemocnění.

Výsledky této studie jsou pádným argumentem pro důsledné omezování kouření ve veřejném prostoru. Nejdůležitější je zákaz v prostorách, kde se zdržují nemocní, malé děti či těhotné ženy.

Také rodiče by měli zvážit, jak často se sklánět nad dětskou postýlkou poté, co proseděli pár hodin v místnosti s kouřícími kolegy. Jak se ukazuje i tento způsob kouření přináší závažná rizika pro zdraví našich dětí.

Kouření z třetí ruky patří do témat
 • pasivní kouření Holoubek Ant. 09.03.2014 19:17:13

  Chtěl jsem je kuřákům vzkázat, zvláště těm, kteří obhajují svá práva, že jakkoliv se snaží dokázat, že na jejich sebevědomí nikdo nemá, že spíše dávají najevo svou bezohlednost, slabost a sebestřednost. Osobně mi pomáhá, když se vyskytnu v blízkosti někoho takového, že si představím prase. Já vím, někdo vtipně podotkne, že k těmto živočichům mám asi blízko, ale osobně jsem zažil léta hrůzy jako malé děcko, kdy rodiče doma každý den udělali třicítku cigaret a vůbec nebrali ohled na to, že jsem pomalu víc doma se záněty průdušek, středního ucha, bolestmi hlavy a zvracenímm, než ve škole. Navíc, otec jako bývalý sportovec ze mě chtěl mít běžce a hnusně mi nadával, že nejsem schopen uběhnout ani 100 metrů. nemohl jsem ani hrát fotbal s klukama, protože jsem nepřeběhl hřiště, a následky, psychické i zdravotní si nesu dodnes, a je tomu už 50 let nazpátek. Prostě, pro mne kuřák, který si zapálí jinde než venku nebo v místech k této činnosti určeným, je pro mne jedno veliké, šeredné a bezohledné prase. A to mi, prosím, nevyvrátí ani sebevtipnější reakce na tento příspěvek. Hol.

 • Pasivní kouření Fonioková Alena 15.07.2013 12:16:21

  To se tak dobře napíše, řekne a doporučí, jenže co je platmo, že je zákaz kouření v restauracích, do kterých nechodím. Doma mi kouří manžel a to, co dýchám se nedá. Nedá a nenechá si vysvětlit, že mi to vadí. Mívám dost často záněty průdušek. Řekne, že je to blbost, že je to z toho a u něj je po problému. Tak nač všechna ta omezování a zákazy, když to člověk stejně musí doma dýchat. Fonioková

  • Re: Pasivní kouření jan 24.11.2013 13:29:15

   Plně souhlasím s názorem paní Jany.
   Žil jsem ve společné domácnosti s přítelkyní a oba jsme kouřili jako mašiny.Nakonec těžce onemocněla - těžké astma a silná dna -.Přestala kouřit a já,ikdyž jsem byl velmi silný kuřák /35 let po 20-40ti cigaretách denně/,jsem přestal kouřit okamžitě.Proto jsem poznal,že PŘESTAT není vlastně žádný problém-je to vše vlastně pouze o lidech-.
   Nekouříme už patnáct let a vůbec mě to ani nepřijde,že jsem kdy smrděl nikotinem kudy chodil a obtěžoval i kouřem ostatní lidi.

  • Re: Pasivní kouření Elvin 15.07.2013 12:42:11

   Dobrý den, chtěl bych reagovat na paní Foniokovou. Bude to znít špatně, ale řekněte si " záleží panu manželovy na vás? na vašem zdraví ? ". To že kuřácká závislost a lhostejnost vůči druhým je přirozenost sobeckým a hloupým lidem.
   Zdraví je jen jedno.!!!!!!!!!!!!
   Držte se a nedejte se, držím palce.
   Elvin

   • Re: Re: Pasivní kouření santos 16.07.2013 20:01:21

    78% lidí včetně kuřákůby ráda zakázat kouření vrestauracích a ve všechveřejnýchbudovách,nemocnicích.Běžtese podívat do nemocnit.Lidése léčí a v kliduvykuřují předpavilonem.Přesvědčitposlance je nadlidskýúkol.Lobisti to nedopustí anejvětší obhajovatel jesamozřejmně zODS/Kubera/,strana kteráprosazuje jen to co navrhnesama.Zákon chtěl prosaditministr Heger a jakou tovyvolalo nevoéli a to i uposlanců,kteří nepatřímezi kuřáky.Víme proč jejejich postoj negativní.

  • Re: Pasivní kouření Michael 15.07.2013 12:46:26

   To je ale pouze a jen Váš problém. Přijde mi absurdní říci, že to MUSÍTE dýchat doma. Nikdo Vás nenutí dýchat Váš manželův smrad z cigaret, to už jste si zařídila sama. Jste svobodný člověk, pokud nenavštěvujete restaurace pro nekuřáky, a stále budete trpět manželův kouř, tak pak nedělejte závěry, že "tak nač ta všechna omezování", vy jste omezená. Hezký den

 • Pavlína 18.07.2013 15:39:02

  Michaeli, to co jste napsal paní Aleně, že je omezená, je pěkně hnusný. Manžel je omezený, znám takovýhle lidi, zapálí si bez ohledu na ostatní kdekoliv a vy (myslím všeobecně lidi, kterým to vadí) s tím nic neuděláte, jedině se od nich držet dál. A utečte z manželství proto, že drahá polovička kouří.

 • manžel kuřák jana 15.07.2013 17:30:39

  Paní Aleno,váš manžel je asi pěkný sobec a na vás mu zřejmě moc nezálezí..Nevím jak dlouho mu to trpíte a určitě to nebude jediná věc kterou mu tolerujete. Když jste si ho brala zřejmě již kuřák byl a vy jste to nechala být .Také se zamyslete jak si vážíte vy osobně sama sebe a nakolik si ceníte svého zdraví .


Kouření patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Kouření

 • pet-tweety 14.04.2012 16:04 cholesterol

  Na zvyseny cholesteroldoporucuji predevsim jistzdrava, netucna, nesmazenajidla, pohyb, zadne…

 • 06.12.2014 19:12 sex

  zdravim chci se zeptat je to normalni kdyz pri koureni si hraju se zaludem tak mi rika ze ho to…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku