TÉMA Kouření

Kouření - způsobuje deprese, nebo je tlumí?

Nervozita, únava, stres a podrážděnost? Zřejmě dobré důvody, proč si prostě a jednoduše zapálit. Je však cigareta to nejlepší řešení? Studie potvrdily, že cigareta skutečně krátkodobě navodí pocit uvolnění, zlepšuje náladu, a tudíž zbavuje depresí a podobných stavů. Je však prokázáno, že z dlouhodobého hlediska kouření naší psychice škodí a deprese se postupem času prohlubují.

Kouření škodí srdci a plícím, ale i naší psychice

Závislost na tabáku způsobuje dle Světové zdravotnické organizace (WHO) celou řadu dalších diagnóz, a to zejména v onkologii, kardiologii, ale především v psychiatrii. Podle odborníků se po cigaretě krátkodobě dostavuje příjemný pocit uvolnění, poté se však psychický stav kuřáka opět zhoršuje a depresivní pocity získávají na intenzitě.

Odvykací léky jsou drahé, brání se kuřáci

Zdravotní pojišťovny sice kuřákům hradí psychoterapii, na léky ale přispívají jen některé z nich a navíc jen částečně. Reforma psychiatrické léčby, na níž odborníci spolupracují s ministerstvem zdravotnictví, by v tomto měla přinést pozitivní změny.

Odborníci varují - cigarety, to není jen nikotin!

Kuřáci se často bojí vedlejších účinků léků, které pomáhají závislost překonat. Na druhé straně však zcela ignorují fakt, že spolu s nikotinem vdechují při kouření tisíce dalších a stejně či více nebezpečných toxických látek. Problém je podle některých odborníků i v tom, že cigareta zkrátka nepřichází ke kuřákovi spolu s příbalovým letáčkem, tedy s výpisem všech vedlejších a nežádoucích účinků, tak jako je to u léků.

Kuřárny v nemocnicích? Najdete je na psychiatrii!

Díky vysokému procentu kuřáků mezi pacienty jsou v Česku na uzavřených psychiatrických odděleních kuřárny, což je v řadě zemí dávnou minulostí, například na slavné Mayo Clinic v USA byl vydán zákaz kouření už v roce 1992. Lékaři argumentují, že u pacientů v těžké depresi se nedoporučuje s odvykáním začínat radikálně, ale jen formou motivace do dalších etap léčby.

Hrůzné obrázky na cigaretových krabičkách - jsou řešením?

Doprodej cigaret v dosavadních baleních by měl být možný následujícího půl roku. Postupně by se však už na podzim měli na krabičkách českých cigaret objevit kromě varovných nápisů i obrázky odpuzující a varující před škodlivostí kouření, a to v podobě schválené Evropským parlamentem. Varování budou zabírat minimálně 60% obalu a budou i na elektronických cigaretách.

Mohou však drastické obrázky na cigaretách skutečně odradit kuřáky od jejich závislosti? Podle psycholožky Mgr. Radany Štěpánkové to rozhodně stojí za pokus:

„Varovné obrázky na krabičkách od cigaret jsou účinnější než pouhá hesla. Že kuřáci tvrdí, že nehodlají přestat, ještě neznamená, že opatření nebude mít alespoň dílčí dopad. Je dokázáno, že i ti, kdo tvrdí, že jsou vůči reklamě imunní, jednají nevědomky pod jejím vlivem.“

Zdroj: globe24.cz, blesk.cz, TZ VFN Praha

Foto: Pixabay.com

Kouření - způsobuje deprese, nebo je tlumí? patří do témat
  • Martina 03.10.2016 19:08:27

    Dekuji moc za tyto stranky.Uz pres mesic nekourim dikytemto zvykackamhttp://www.lekarnasporilov.cz/Odvykani-koureni/Zvykaci-tablety-tablety/NICORETTE-mint-4mg-orm-pastilky-cmp-20x4mg.html ahlavne silne vuli. Jestejednou diky moc.


Kouření patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Kouření

  • pet-tweety 14.04.2012 16:04 cholesterol

    Na zvyseny cholesteroldoporucuji predevsim jistzdrava, netucna, nesmazenajidla, pohyb, zadne…

  • 06.12.2014 19:12 sex

    zdravim chci se zeptat je to normalni kdyz pri koureni si hraju se zaludem tak mi rika ze ho to…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku