TÉMA Kouření

Nenuťte mě kouřit!

Riziko zdravotního poškození vlivem tabákového kouře není omezeno pouze na kuřáky, ale jsou mu vystaveni i ti, kteří vdechují kouř nedobrovolně – pasivní kuřáci. Kouř vdechovaný při pasivním kouření pochází jednak z doutnajícího konce cigarety mezi dvěma potáhnutími a jednak je vydechován kuřákem.

Na to, abyste zemřeli na následky kouření, nemusíte ani kouřit. Statistiky uvádějí, že ročně umírá v ČR na následky pasivního vdechování cigaretového kouře 3.500 nekuřáků. Tyto osoby zemřely jen proto, že se pohybovaly v prostředí, kde někdo kouřil (partner, spolupracovník, zákazník…) Když kouří manžel, je jeho žena nekuřačka vystavena až dvojnásobně vyššímu riziku vzniku rakoviny plic. Tomuto riziku neunikne ani v případě, že manžel kouří výhradně mimo byt.

Pasivní kouření a plicní onemocnění

 • Rakovina plic - vliv pasivního kouření byl opakovaně prokázán, riziko onemocnět rakovinou plic při vystavení pasivnímu kouření vzrůstá průměrně o 20%
 • Rakovina nosních dutin je až 3 krát častější u pasivních kuřáků, než u lidí, kteří nejsou vystaveni pasivnímu kouření
 • Vzplanutí astmatu - astma je chronické onemocnění dýchacího traktu charakterizované zánětem a zúžením dýchacích cest. Typickými příznaky jsou kašel, pocit svírání na hrudi, obtížné dýchání, sípot. Výzkumy prokazují, že aktivní i pasivní kouření zvyšuje riziko vzplanutí astmatu a astmatického záchvatu
 • Infekce dýchacích cest u dětí jsou nejčastějším akutním onemocněním v dětství. Tabákový kouř zvyšuje riziko infekcí dýchacího systému u dětí 1,5 -2krát. Výrazné snížené plicní funkcí u dětí (například objem plic) je u dětí, jejichž matky v těhotenství kouřily i u těch, které jsou vystaveny pasivnímu kouření v dětství.
 • Chronické dýchací obtíže u dětí jako opakovaný kašel, sípot a zvýšená tvorba hlenu je pozorována často u dětí vystavených pasivnímu kouření, odhaduje se že těmito obtížemi trpí 1,2 – 2,4krát častěji než děti, které pasivnímu kouření vystaveny nejsou

Vyvětrat místnost nepomůže

Do 10 minut od vydechnutí tabákového kouře se na povrchu zdí, nábytku a dalších předmětech v místnosti, začíná usazovat tenká vrstva respirovatelných (vzduchem přenášených) suspendovaných částic. Osoby, které se v těchto místnostech pohybují (i když se předtím dobře vyvětralo), tyto částice vdechují, nebo je dostávají do organismu přímým kontaktem, a stávají se tak, zcela nevědomky, pasivními kuřáky se všemi důsledky z toho vyplývajícími.

Vliv na vývoj plodu

 • Mechanismem vlivu pasivního kouření je pravděpodobně působení oxidu uhelnatého (může způsobit hypoxii, tedy „dušení“ plodu) a nikotinu (snižuje prokrvení placenty, přechází placentou a ovlivňuje tak přímo kardiovaskulární, centrální nervový a zažívací systém plodu).
 • Děti matek, které byly během těhotenství vystaveny pasivnímu kouření, se rodí asi o 150 g lehčí, což je výrazný hendikep pro jejich další život.
 • Podle současných výzkumů je riziko samovolného potratu zvýšeno o 50% u pasivních kuřaček.
 • Také perinatální úmrtnost (tj.úmrtnost v rozmezí 20. týden těhotenství až 28. den po porodu) je zvýšena o 50%.
 • Syndrom náhlého úmrtí kojence je definován jako jakékoli neočekávané úmrtí dítěte ve věku 1 měsíc – 1 rok. V rozvinutých zemích patří k nejčastějším příčinám úmrtí v tomto věku. Aktivní kouření matky během těhotenství bylo jednoznačně prokázáno jako rizikový faktor a také vystavení dítěte pasivnímu kouření (především kouření matky) po narození zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence 2,5 – 3,5krát.

Nekuřte před dětmi!

Pokud jste se tedy sami rozhodli ničit si zdraví kouřením, dopřejte alespoň svým dětem nárok na zdravý život bez případných následků a cigaretu si vychutnávejte na balkóně nebo zcela mimo domov.

Kouří někdo u vás v rodině? Ohlíží se na vaše zdraví nebo mu to je jedno?

Nenuťte mě kouřit! patří do témat
 • pasivni jako normalni Bořek 14.12.2009 13:58:51

  Jestli kouri clovek pasivne nebo normalne je jedno. Riziko je skoro stejne! Klidne bych zakazal i koureni v restaurcich, a to si sam u piva zapalim. Nicmene s tim nemusim otravovat ostatni a sezeni v zakourene hospode je me, i jako kurakovi, neprijemne. Radsi si chvilku postojim pred hospodou.

  • Re: pasivni jako normalni Renata 27.02.2013 11:42:33

   Bylo by super, kdyby všichni kuřáci měli stejný postoj jako vy.

 • míla 04.05.2011 15:22:56

  Teď už je to stejně jedno, jako děcka, kam jsme přišly, tam byl cítit cigaretový kouř od rodičů, koupelna, obývák, prostě jsme na tom se sourozenci vyrostli, teď máme silný astma, a problémy s plícema od 15ti let.
  Díky všem kuřákům...

 • Kouření 11.04.2011 11:28:53

  Ať si lidi kouří jak chtějí.Ale někde kde to nebudou muset nedobrovolně vdechovat ostatní.Byla jsem kuřačka ,ale s prvním těhotenstvím jsem s tím ihned sekla.Sama jsem vyrůstala v kuřácké rodině a nechci aby to zažily i moje děti.Kuřáka poznám na sto honů a domácnosti kde se kouří mi taky smrdí.nechápu jak jsem mohla kouřit.je to nechutné.Není na kouření jediné pozitivum..

 • kouření je zdravé SUPER KUŘÁČKA 09.02.2011 09:52:03

  nic není lepšího než kouření nezajímá mě kde je kdo mě zajímá jestli KOUŘÍM

 • kouření novina 26.12.2010 18:19:15

  Je to zlozvyk, lidi budou stejně kouřit dál, i kdyby tam byl nápis jakýkoliv a zdražili je 2x tolik ... :-(

 • koureni doutnik 06.05.2010 13:20:28

  clovek je nucen vdechovat vyfukove plyny. z toho muze umrit stejne jako kdyby k tomu i kouril. pred 150lety bylo rakoviny mene nez dnes a kourilo hodne lidi. videl jsem na vlastni oci kuraka celozivotniho a nekuraka a rozdil tam nebyl. a i bez koureni pasivniho ci aktivniho muzete dostat rakovinu. tak je v kazdem uz predem dana. a zivotosprava tam nic nehraje

 • kouření Michal 14.12.2009 14:56:41

  O co je kouření horší než jiné výdobytky moderní doby? Výfukové plyny zabíjí stejně spolehlivě…

  • Re: kouření J. 03.01.2010 17:53:15

   S kouřením člověk může přestat (sama jsem toho důkazem)
   S výfukovými plyny a pod. jde o to, že nejdříve člověk musí vymyslet technologii kterou nahradí tu stávající a na to je potřeba kvalitní mozek a podmínky a peníze a to rozhodně tak jednoduché není ;)

  • Re: kouření Jack 14.12.2009 15:43:09

   A výfukové plyny Tě nutí někdo dýchat, když si jdeš v klidu někam na večeři? Ano, 90% lidské činnosti je nezdravé, ale o tom tento článek není!!

 • Začarovaný kruh Petra 14.12.2009 15:44:12

  Pořád nenastala doba, kdy by bylo kouření obecně odsuzováno a spoustě lidem by bylo třeba trapně zapálit si na některých místech. Kouření se třeba stále objevuje ve filmech…ty největší drsnáci kouří, mladí se jm chtějí podobat a v každé druhé trafice není problém si je koupit…a polovině z nich to vydrží do dospělosti…věčný koloběh.

 • politika Kam? 14.12.2009 14:28:03

  Nejhorší je, že na tomhle byznysu stojí také příjmy z daní pro stát. A tak se asi bohužel, jen tak schválení protikuřáckýho zákona, od našich politiků nedočkáme )c:

 • o 50 procent vetsi riziko potratu? Katka 14.12.2009 13:46:35

  riziko samovolneho potratu o 50% vetsi? U pasivniho koureni? To je nejak strasne moc..


Kouření patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Kouření

 • pet-tweety 14.04.2012 16:04 cholesterol

  Na zvyseny cholesteroldoporucuji predevsim jistzdrava, netucna, nesmazenajidla, pohyb, zadne…

 • 06.12.2014 19:12 sex

  zdravim chci se zeptat je to normalni kdyz pri koureni si hraju se zaludem tak mi rika ze ho to…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku