TÉMA Kouření

Protikuřácký zákon – ano či ne?

Likvidace jednoho okresního města ročně – to jsou následky kouření, respektive zhruba tolik lidí ročně zemře na následky kouření, na což důrazně upozorňuje ministr zdravotnictví České republiky.

Co znamená protikuřácký návrh?

Hlavním cílem protikuřáckého zákona je zakázat kouření v restauračních zařízeních. Vládní návrh vzezřel světlo světa díky ministerstvu zdravotnictví, a to ještě za exministra Leoše Hegera, nyní ho prosazuje Svatopluk Němeček.

Několik čísel o kouření

V České republice kouří téměř 2,5 milionů obyvatel. Vzhledem k 10,5 milionovému celkovému počtu obyvatel je to číslo poměrně vysoké. Za jeden rok se u nás vykouří přes 20 miliard cigaret. Na spotřební dani za cigarety vybere stát zhruba 45 miliard korun ročně, ale náklady na léčbu kuřáků za stejné období se vyšplhaly až na 80 miliard korun.

Odpůrců cigaret přibývá

Pro zákaz kouření v restauracích jsou až tři pětiny Čechů, což svědčí o mnohém. Cigaretový kouř je totiž nejenom nepříjemný, ale také škodlivý. Tento zákaz je hlavním bodem tzv. protikuřáckého zákona, který celkově přináší spoustu polemik a emotivních rozepří na všech úrovních. Na jedné straně ano - na veřejnosti, což restaurační a hotelová zařízení jistě jsou, není vhodné kouřit a ohrožovat tak zdraví všech okolních lidí, ať už personálu nebo ostatních zákazníků, na straně druhé – zruinuje to malá obyčejná hospodská zařízení, kam chodí chlapi "na jedno"?

Elegantním řešením by mohl být nápad vzít na milost elektronické cigarety – ty alespoň neškodí lidem v okolí. Jak to však dopadne, to zatím visí ve sněmovním vzduchu.

Zkušenosti ze zahraničí hovoří jasnou řečí - zákaz kouření snižuje počet kuřáků. Tak proč by to u nás mělo být jinak?

Zdroj: ceskatelevize.cz, Aktualne.cz

Foto: Pixabay.com

Protikuřácký zákon – ano či ne? patří do témat
 • Karel 07.04.2017 13:27:12

  Myslím si, že je každého věc jestli kouří nebo nekouří. Přijde mi docela usměvné, že se restaurace museli dělit na kuřácké a nekuřácké prostory, tak jak na to přijdou oni ted? Určitě do toho nějaké finance museli dát. Já osobně kuřák jsem, ale delší dobu už jen elektrické cigarety, kterou opravdu můžu vytáhnout kde mě napadne, mám s nejslabším nikotinem a ještě s příchutí od vapour2, která spíš prostor vyvoní a za celou dobu co jí mám sem se nesetkal s nějakými negacemi. Zajímalo by mě kolik kuřáku si pujde rádo posedět do hospody na pivo a třeba v zimě chodit kouřit ven, podle mě na tom docela prodělají i ty hospody, restaurace, cluby apod...

 • Vlada Novak 30.05.2016 21:33:02

  Proc nam porad zakazuji a prikazuji z eu jsem podnikatel v pohostinstvi vse platim moje hospoda muj majetek tocim 12 nebo 11 pivo a ne prikazem 8 nebo 10 a navic kuraci at kouri moje hospoda a ne eu nebo nasich pobuchanych poslancu kteri maji nadelane v gatach a jenom kyvou jak oslove toto je sikana ze strany eu a Bruselu at tahnou

 • Miloš 06.04.2016 20:28:53

  Taky jsem exkuřák, podle času déle nekuřák jak kuřák. Taky se zákonem nesouhlasím z několika důvodů. Tam, kde se podává jídlo nekouřit. Ale pokud jdu s kamarády na pivo tak je moje volba, jestli vlezu do kuřácké restaurace, víc mi vadí, že kouřící spolusedící chodí ven, takže buďto sedím sám dál, nebo jdu s nimi ven. Za druhé mi vadí prodírat se na chodnících skrumážemi kuřáků a díky bohu, že nebydlím někde nad takovou restaurací. A pokud by měl opravdu platit, tak prosím o úplný zákaz kouření ve vrcholných státních organizacích, minimálně sněmovna a senát. Ať ti zvolení, co neudělají jeden zákon pořádně chodí hulit ven na ulici. Ať lidi vidí. Sami si zalezou do luxusních kuřáren.

 • tomas 04.04.2016 23:52:56

  kouří jen nevyrovnaní chudáci....

 • Pavel 04.04.2016 18:09:58

  Plošný zákaz není asi nejlepší řešení, nicméně bych nekuřáckým restauracím nabídl nějakou výhodu, slevu nebo zvýhodnění, pokud budou provozovat čistě nekuřáckou restauraci. Miluju když prochodím X km cizím městem, abych našel nekuřáckou restauraci, kde bych po obědě nesmrděl.

 • I kdyby sony 03.04.2016 16:44:14

  zákon platil v původně navrhovaném znění, stále budou kuřáci ve výhodě. Například bydlící v paneláku, kde kuřáci provozují svůj "sport" na balkonech, aby si doma nezasmrádli ovzduší, musí nutně jejich exhalace dýchat sousedé, zejména bydlící nad nimi nebo musí zavírat okna. Těžké je taky ponechat část hospod křáckých, když na vesnicích je hospoda jen jedna. Nezbývá než si pivo nosit domů a ohřát si konzervy.

 • Natalie 03.04.2016 09:00:21

  no jasne ze ZAKAZ, jak muze jeste nekdo premyslet o opaku..

  • Re: Tony 03.04.2016 10:29:55

   Na úvod. Jsem ex kuřák. Nekouřím 6 let. Se zákonem naprosto nesouhlasím. Dle mého názoru úplně stačí jasné označení kuřáckých a nekuřáckých restaurací. Pak je na každém, kterou si vybere. Takovéto zákony spíše mezi mladými kouření popularizují. Dělat něco, co se dospělým nelíbí je přece tak vzrušující.
   Ptám se, co nám zákonodárci zakáží příště. Alkohol? Jízdu na motorce? Co ještě poškozuje naše zdraví a ohrožuje to i ostatní. A u té motorky si ani nemůžete vybrat, pokud do vás někdo napálí. Restauraci si vybrat můžete.
   Copak udělají zákonodárci s živnostníky, kteří si například vzali úvěry na klimatizaci v kuřáckých restauracích. Třeba jim tam jejich klientela přestane chodit a oni zkrachují. Zaplatí to zákonodárci?
   Je to krok jen k další černé ekonomice. Začnou vznikat uzavřené kluby pro vybranou klientelu. Budou neoficiální a tedy nebudou platit žádné daně.
   Prohibice ve dvacátých letech v USA neodnaučila lidi pít, ale umožnila zbohatnout grázlům a vůbec celému podsvětí, kteří nikdy nebudou podnikat podle zákonů.


Kouření patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Kouření

 • pet-tweety 14.04.2012 16:04 cholesterol

  Na zvyseny cholesteroldoporucuji predevsim jistzdrava, netucna, nesmazenajidla, pohyb, zadne…

 • 06.12.2014 19:12 sex

  zdravim chci se zeptat je to normalni kdyz pri koureni si hraju se zaludem tak mi rika ze ho to…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku