TÉMA Kouření

Světový den bez tabáku

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Podle Světové zdravotnické organizace zabije tabák a jeho užívání šest milionů lidí ročně, z toho více než půl milionu jsou nekuřáci. V rámci boje proti tabákovému kouři vyhlásily státy Světové zdravotnické organizace 31. květen Světovým dnem bez tabáku.

Světový den bez tabáku se pravidelně připomíná poslední květnový den již od roku 1987. Každý rok má nějaké konkrétní téma. V loňském roce to bylo Stop vlivu tabákového průmyslu. Tím letošním je zákaz reklamy na tabákové výrobky, jejich propagaci a sponzorství.

Statistiky z míst, kde se dosáhlo úplného zákazu reklamy na tabák a cigarety, dokazují, že toto omezení má vliv na snížení počtu nejen stávajících kuřáků, ale i těch začínajících.

Rámcovou úmluvou Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku se smluvní strany zavázaly zavést úplný zákaz tabákové reklamy a jakékoliv propagace těchto výrobků do pěti let.

Hlavním cílem Světového dne bez tabáku je tedy zmírnit celosvětové dopady kouření a zabránit "globální tabákové epidemii", která by do roku 2030 mohla mít na svědomí více jak osm milionů lidí.

Přestaňte kouřit

Každý kuřák určitě čas od času přemýšlí o tom, že by měl přestat kouřit. Někdo to zkouší opakovaně a nedaří se mu to, jiný se snaží snížit počet cigaret, což se někdy může povést, ale málokdy je to cesta k úplnému skoncování s cigaretami.

Důležité (kromě pevné vůle, samozřejmě) je najít si pravý a pádný důvod, někdy pomůže třeba nečekaný impuls, díky kterému kuřák dospěje k tomu zásadnímu rozhodnutí, že ta dnešní cigareta bude opravdu ta poslední.

Jako nezpochybnitelné důvody se samozřejmě nabízí zdraví a děti. Jenže jak známo, spousta z nás své zdraví velmi podceňuje, dokud se neobjeví opravdu vážný příznak či přímo choroba.

Co se týče dětí v kuřáckých rodinách - pokud jsou rodiče rozumní, tak z nich pasivní kuřáky nedělají, prostě nekouří doma, ani v jiných prostorách, kde pobývají s dětmi. Ale z dlouhodobého hlediska není o nic míň závažnější ten problém, že rodiče jsou pro děti vzorem, proto u děti, jejichž rodiče kouří, hrozí mnohem větší riziko, že se samy během dospívání kuřáky stanou, než u dětí, jež žijí v nekuřáckém prostředí.

Zkuste se proto zítřejší den, který je zaměřený proti kouření, více než jindy zamyslet nad svým zlozvykem. Najděte si co nejvíce důvodů, proč přestat kouřit. Podpořte se navzájem s partnerem, manželem, kamarádkou. A rozhodně se nestyďte navštívit poradnu pro odvykání kouření.

O kouření na Zdravě.cz

Přečtěte si více o rizicích kouření, nebezpečí pasivního kouření i o možnostech, jak s kouřením přestat:

Šanci přestat kouřit výrazně zvyšuje pomoc lékařů

Děti a kouření

Nenuťte mě kouřit

Jak přestat kouřit

Chronická obstrukční plicní nemoc

Světový den bez tabáku patří do témat

Kouření patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Kouření

 • pet-tweety 14.04.2012 16:04 cholesterol

  Na zvyseny cholesteroldoporucuji predevsim jistzdrava, netucna, nesmazenajidla, pohyb, zadne…

 • 06.12.2014 19:12 sex

  zdravim chci se zeptat je to normalni kdyz pri koureni si hraju se zaludem tak mi rika ze ho to…

Píšeme jinde
 • Šest skvělých receptů na bramborový salát

  Šest skvělých receptů na bramborový salát

  Receptů na bramborový salát není nikdy dost, zvlášť v předvánočním čase. Možná dáváte přednost klasice, která nikdy nezklame, ale máme pro vás i recepty trochu netradiční, které mohou opravdu překvapit svou chutí. A pokud si hlídáte linii, nechybí ani dietnější verze salátu. Jednoduše - vybere si každý.

 • Medovníkové kuličky krok za krokem

  Medovníkové kuličky krok za krokem

  Tento recept na medovníkové kuličky patří k nejoblíbenějším z cukroví. Vždycky se sní jako první a každý si žádá recept. Nechte se také inspirovat a překvapte rodinu i návštěvy opravdu lahodným cukrovím.Zdravě.cz na Facebooku