TÉMA Kouření

Zakáže se kouření v restauracích?

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Diskuse nad zákazem kouření v českých restauracích a hospodách byla nedávno oživena díky výzkumu, který zrealizovali studenti Fakulty sociálních věd ve spolupráci s agenturou Ipsos. Zjištění výzkumu hovoří o tom, že kdyby v České republice platil zákaz kouření v restauračních zařízeních, začalo by kouřit až o 30 % méně mladistvých do 18 let. To je dáno zejména tím, že pro řadu dospívajících by byl zákaz kouření v restauracích dostatečným motivem pro to, aby s kouřením vůbec nezačínali.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger, který je velkým zastáncem zákazu kouření v restauračních zařízeních, používá i tento argument v souvislosti s mladistvými kuřáky k prosazení zákona, v jehož návrhu se počítá se zákazem kouření v restauračních zařízeních od roku 2014.

Dalšími argumenty jsou zejména výsledky studií poukazující na kvalitu ovzduší a na negativní vlivy pasivního kouření na lidské zdraví, jako je riziko rakoviny plic, kardiovaskulárních chorob, respiračních onemocnění a dalších. Více k tomuto tématu se dozvíte v článku na Zdravě.cz Nenuťte mě kouřit!

Naopak pozitivní účinky na zdraví dětí po zákazu kouření v uzavřených veřejně přístupných místech ukazují i anglické statistiky, kde rok od roku klesá počet hospitalizovaných dětí s astmatem.

Ve většině zemí Evropy je kouření v restauracích výrazně regulováno a nebo zcela zakázáno, jako např. v Irsku, Norsku, Belgii, Bulharsku a dalších. V případě regulací se jedná například o ty země, kde je dovoleno kouřit v oddělených místnostech, které mají svoji ventilaci (Chorvatsko), kde je dovoleno kouřit pouze v neprofitujících dýmkových a cigaretových klubech (Litva, Švédsko) či kde jsou cigarety povoleny pouze tam, kde je podáváno lehké občerstvení a jen v určitou dobu.

V České republice se nesmí kouřit ve veřejných budovách, vlacích, nádražích a zastávkách, od roku 2009 si mohli restauratéři vybrat, zda bude jejich zařízení kuřácké či nekuřácké. Od r. 2014 by měl zákaz kouření platit pro všechny typy restauračních zařízení, tedy pokud dojde ke schválení návrhu zákona.

Jako každý výraznější zásah do života společnosti má i tento své odpůrce. Protestují příležitostní i pravidelní kuřáci, kteří to vnímají jako omezení svých individuálních práv a také oponují výčtem pozitivních vlivů nikotinu na lidský organismus.

Zákon se také nelíbí tabákové lobby, což se projevilo už při schvalování protikuřáckého zákona r. 2008. Stejně tak nesouhlasí provozovatelé některých restauračních zařízení, kteří se obávají ztráty návštěvnosti. Jiným zase připadá “zakouřenost” v restauracích jako méně důležité téma současné společnosti.

Celkově však s tímto opatřením veřejnost souhlasí. Z výzkumu agentury Ipsos, který proběhl na jaře roku 2012, vyplývá, že až 78 % lidí je pro zákaz kouření v restauracích.

 

A jak to vidíte vy? Jste pro úplný zákaz kouření v restauračních zařízeních?

Zakáže se kouření v restauracích? patří do témat
 • John Smithc592 26.01.2017 13:04:16

  Hello, i think that i saw you visited my blog thus i got here to return the choose.I am trying to to find issues to enhance my site!I guess its adequate to use a few of your ideas!! kgbeebedceegdfae

 • normalní je nekouřit anička 05.06.2013 23:13:49

  kouří se hodně. když sledují mládež ,jakým fofrem vykouří krabičku cigaret, je mi z toho ouzko.Do hospody a baru se chodí jenom kouřit.Jsem pro uplný zákaz kouření v restauracích.

 • MICHAL 28.02.2013 16:47:46

  JE MOŽNOST JÍT DO NEKUŘÁCKÝ JAK TO UDĚLAJ TAK JE PO HOSPODÁCH A KDO TO VŠE ODNESE ZAS JEN OBIČ.ŠTAMGASTI A HOSPODSKÝ BUDOU BEZ PRÁCE NEKUŘÁCI JE TĚŽKO UŽIVÍ STEJNĚ NATOM BUDE STÁT ZAS BUDE VÍC BEZ PRÁCE ČUS BUS

  • Re: Gus 18.03.2013 09:35:07

   Michale, jsi i****. Víceslov netřeba. Pro méněchápavé - výzkumy na téma"propad tržeb po zákazukouření vrestauracích" nikde vzemích, kde se kouřenízakázalo, neodhalilinegativní dopad tohotokouření na tržby. Vzápadních"civilozovanějších" zemích tomu dokonce bylonaopak. Takže ještě jednou,Michale, jsi i****.

   • Re: Re: Věra 11.05.2013 19:10:54

    super názor, normální člověk

  • Re: Věra 11.05.2013 19:09:30

   svatá pravda

  • Určitě zákaz kouření! Jsem pro všemi deseti! Jitka z HK 06.03.2013 07:51:20

   Jsem celoživotní nekuřačka a povolené kouření skroro kdekoli cítím jako omezování.I tam,kde je zákaz - např.na zastávce, kuřák si jen poodejde dál a čudí si v pohodě dál. Že jde kouř větrem na nekuřáky? To ho nezajímá. Když jdu do restaurace,kde je vymezen prostor pro nekuřáky,cítím se v místnosti jako odříznutá,kde není ani Tv,mnohdy se nedá ani větrat a kouř mnohdy proniká..... a mnohdy to tam nevypadá jako restaruce.Jako bych v restauraci ani nebyla,ale někde na okraji společnosti,která prostě nefandí normálnímu - nekouřit.Kouř mi navíc způsobuje nevolnost žaludku.Snažím se chodit do nekuřáckých rest.,ale těch je málo.
   A jsem i pro pořádné zdražení cigaret,at se kouření tolik nerozmáhá a at si kuřáci předplácí svoje nemoce,můžou si za ně sami a ostatním at neotravují okolí a nenutí je pasivně kouřit jejich omezenou zatvrzelost. Myslím, že tohle spojení by mohlo zastavit růst kouření mezi mladými. Každý si pak rozmyslí, draze kouřit a ještě vlastně hledat, kde. Už aby to bylo.

   • Re: Určitě zákaz kouření! Jsem pro všemi deseti! armandito 02.05.2013 22:22:19

    Omezování soukromého podnikání - restauratér sám má ve vlastní restauraci určit, zda chce svou živnost provozovat pro všechny, nebo jen pro některé. Je to jeho svaté a nedotknutelné právo. Svobodný občan se může svobodně rozhodnout, zda navštíví restauraci, kde se kouří, nebo si vybere tu, kde se nekouří.Proto jakékoli zásahy státu v oblasti svobody rozhodování každého svéprávného občana jsou n e p ř i j a t e l n é !

 • jatox 06.03.2013 12:42:51

  omezování práv kuřáků?:-D a to, že já MUSIM dejchat kouř od nich, to není omezování mejch práv? oni si kuvěj zdraví dobřrovolně, já nechci.
  v malým městě je fakt problém najít vůbec nějakou nekuřáckou restauraci. často jde o podniky, který jsou čátsyečně kuřácký a částečně nekuřácký, přičemž to je jedna místnost, ničím neoddělená. tzn., jdete co nejdál do nekuřácký části a stejně smrdíte ještě sto let.
  kdyby se v hospodách nekouřio, tak tam naopak chodim daleko víc. vadí mi smrad, nebudu si po kažfdý návštěvě mejt vlasy a měnit oblečení. a to, že to dejchám, o to m nemluvě.
  a co těhotný ženy? není to omezování práv, že se musej vystavovat tomuhle humusu? že nemůžou chodit do hospody atd? i když je fakt, že ani ten "čerstvej" vzduch sám o sobě není úplně košér.¨

  bohužel se obávám, že tenhle zákon stejně neprojde....ale KÉŽBY!!!!

  myslim si, že podniky by na tom netratily. kyby zákaz fungoval všude, holt by na tom všechny hospody byly stejně a všichni by chodili kouřit ven.

 • Pavla 28.02.2013 09:26:46

  ... že to kuřáci vnímají jako zásah do svých práv ... ale oni zasahují do mých práv. Já si chci také zajít do restaurace, ale copak mohu? A jít venku za kuřákem, to je také zážitek. Ať si každý kouří doma třeba v posteli, ale neobtěžuje okolí.

  • Re: Stavitel 03.03.2013 12:40:45

   Zdražte cigarety na 200 Kč za krabičku a problém bude částečně vyřešen.

   • Re: Re:nekuřte mirkir 03.03.2013 18:17:08

    problem je v kuřákách a jejich bezohlednosti.at si kouří v restauracích kde je to dovolené a at nekouří před obchodem kde vstupují děti at nekouří na zastávkách a pod oknem do 100metru od domu. at jsou zapsáni do pojištovny a krácení na pojistném kolik je kuřáku co mají duchod třeba na silikozu a hulejproč? proč mají zdraví lidé doplácet někomu cigarety a doplacet omezováním.??

  • Re: Pavla 28.02.2013 10:51:04

   Jéžiš, tak běžte do nekuřácké, to je takový problém? A druhá věc, proč za ním jdete? Tak za ním nejdu a je to...
   Bože,t je takový problém?

   • Re: Re: Eva 02.03.2013 11:16:41

    V menších městech najít dobrou nekuřáckou restauraci (nebo vůbec nějakou) může být problém.

 • tvorba webovych stranek M 02.03.2013 10:22:01

  tvorba webových stránek, e-shopu.

  Dodržení slíbeného termínu samozřejmostí, levně 8-10tis!

  neváhejte mne kontaktovat: majven@seznam.cz

 • No mezizi 01.03.2013 10:16:48

  jednoduché řešení je zvednout cenu krabičky cigaret ne o pár korun ale třeba na 500 kč a výše.A problém by se začal řešit sám.Ale my potřebujeme o problému dlouho mudrovat, a kde nic tu nic.

 • Dagmar 01.03.2013 09:06:19

  1.)Myslím, že o omezování práv kuřáků nemůže být řeč, když svým jednáním ohrožují zdraví nekuřáků. 2.) Vadí mi, že musím ze své kapsy přispívat na léčbu nemocí, způsobených kouřením. 3.) Řekla bych, že je to také otázkou vyspělosti člověka. Pro někoho je přirozené se o své zdraví starat a investovat prostředky do jeho zkvalitnění a někdo jiný utrácí peníze ( přestože často tvrdí, že je nemá ) za to aby si zdraví ničil a tvrdí, že je to jeho věc. Ok, tak ať s tím ale neobtěžuje a nezatěžuje ostatní.

 • Zákaz kouření. Jiří Stareček 01.03.2013 08:59:30

  Všude kolem smog, že nejde ani vyvětrat barák a k tomu laskaví čmoudilové s cigaretama asi z kobylinců. Jsem rád, že se můžem dusit.

 • Renata 27.02.2013 11:34:56

  Včera bylo pozdě!!!!!!!!!!!!!


Kouření patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Kouření

 • pet-tweety 14.04.2012 16:04 cholesterol

  Na zvyseny cholesteroldoporucuji predevsim jistzdrava, netucna, nesmazenajidla, pohyb, zadne…

 • 06.12.2014 19:12 sex

  zdravim chci se zeptat je to normalni kdyz pri koureni si hraju se zaludem tak mi rika ze ho to…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku